روانشناسی و بازی درمانی

مشاور و روانشناس نارنج

روانشناسی و بازی درمانی کودکان

کودکی دوران طلایی تربیت برای والدین محسوب می شود زیرا که والدین بیشترین سهم در تربیت کودکان در کل طول دوران والدگری را دارا می باشد . سرمایه روان یک انسان همانند قلکی است که ذره ذره از لحظه تولد کودک با رفتارها و برخود های والدین و اجتماع در طول ۱۸ سال برای فرزند ذخیره و سرمایه گذاری می شود. بعد ها فرزند از همین ذخایر روانی زندگی خود ، خانواده و اجتماع خود را می سازند. اینجا می توان نقش روانشناسی و بازی درمانی کودکان و همچنین روانشناس و مشاور با تجربه را درتربیت و پرورش کودک سالم با اهمیت دانست.

در واقع روانشناس فانوسی است که راه رشد کودک را روشن می کند که در چاه نیافتد. اقدام به موقع و شناسایی برخی از علایم ، خیلی کوچک و کم اهمیت می تواند کمک بسیار بزرگی به رشد روانی کودک نماید.
هدف ما در مجموعه نارنج رشد همه جانبه کودکان اعم از رشد روتنی آنها بوده و امید واریم بتانیم با آگاهی و آموزش کودکی سالم با سرمایه روانی بالا پرورش دهیم .

ضرورت روانشناسی در تربیت کودکان چیست؟

ما والدینی هستیم که خود در دنیای سنت زندگی کرده و تربیت شده ایم . دنیای سنتی که اساس آنخوب و بد و باید ها و نباید هایی بوده که همگی بر پایه باور های غلط گذشتگان به دوش ما گذاشته شده بود.
نسلی که در بستر تربیت سختگیرانه و کمال طلبانه ، مقایسه ، سرزنش ، نصیحت و تحقیر های زیادی را به جان کشید و شاید در کمتر جایی احترام دید و حق انتخاب داشت.
همین کودکان دنیای دیروز سنتی ، به یکباره خود را پدر و مادر های دنیای مدرن دیدند که در این دنیا همه چیز تغییر کرده است. در دنیای امروز والدگری همانند رانندگی کردن می باشد که یک کار آگاهانه و هشیار است و حتی یک لحظه نمی توان با چشم بسته رانندگی کرد.
دنیای مدرن مانند یک بزرگراه می ماند که اگر از یک از یک مسیر منصرف شدی ، بازگشت به مسیر اصلی حتی تاوان و جریمه دارد.
پدری و مادری کردن نیز دقیقا مانند همین دو مثال بالا می باشد و در دنیای امروز دیگر نمی توان بر اساس آزمون و خطا و الگو برداری از دیگران فرزندان را تربیت کرد.
در گذشته والدین بیشتر به فکر بقا و رشد فیزیکی کودک بوده ولی در حال حاظر بزرگترین دغدغه والدین سلامت روان آن هاست. از این رو استرس و بار روانی بسیاری را تحمل می کنند و کاهی اوقات ما به عنوان والد در برابر کودک ۲ ساله خود آنقدر احساس ناتوانی می کنیم که نا خودآگاه دست به رفتارهای مخرب مثل پرخاشگری و حتی برخورد فیزیکی می زنیم.
احساس گناه و پشیمانی که بعد از این کار به مادر دست می دهد بسیار کشنده تر از فریادی است که بر سر کودک خود زده است ، در این حالت بسیار احساس ناتوانی کرده و تصور می کنند که به پایان خط رسیده اند و همه کارها را امتحان کرده اند اما به نتیجه ای نرسیده اند ، حتی روابط زناشویی خود را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

تصمیم صحیح چیست؟

برخی از والدین معتقدند که با مطالعه کتاب ها و یا مقالات علمی در سایتهای معتبر روانشناسی می توان این مشکلات کودکان را بر طرف کرد، البته که مطالعه کردن بسیار مقبول می باشد اما در مورد تربیت کودکان کافی نیست.
این کار مانند داروخانه ای است که همه نوع دارو از سرما خوردگی تا سرطان دارد اما اینکه کدام دارو برای بیماری خاص ما درمان است فقط و فقط توسط متخصص مربوطه قابل تجویز است.
کودکی دوران طلایی تربیت برای والدین محسوب می شود زیرا که والدین بیشترین سهم در تربیت کودکان در کل طول دوران والدگری را دارا می باشد .
دنیای مدرن عصر اطلاعات و آگاهی است و اینکه مادری ادعا کند من نمی دانستم کودکم اختلال دارد مثلا بیش فعال یا اوتیسم بوده است ، خود این نادانی و نا آگاهی در عصر اطلاعات و دسترسی به جریان آزاد دانش ، خطایی بزرگ و نابخشودنی است.
سرمایه روان یک انسان همانند قلکی است که ذره ذره از لحظه تولد کودک با رفتارها و برخود های والدین و اجتماع در طول ۱۸ سال برای فرزند ذخیره و سرمایه گذاری می شود. بعد ها فرزند از همین ذخایر روانی زندگی خود ، خانواده و اجتماع خود را می سازند.
اینجا می توان نقش روانشناس و مشاور با تجربه را درتربیت و پرورش کودک سالم با اهمیت دانست ، در واقع روانشناس فانوسی است که راه رشد کودک را روشن می کند که در چاه نیافتد. اقدام به موقع و شناسایی برخی از علایم ، خیلی کوچک و کم اهمیت می تواند کمک بسیار بزرگی به رشد روانی کودک نماید.
کودکان هنگامی که وارد محیط آموزشی می شوند اعتماد و عزت نفس خود را در گروه همسالان جستجو می کنند و اگر در آن محیط نتوانند به موفقیت هایاجتماعی مانند دوست یابی و یا موفقیت های آموزشی برسند یک زخم کاری و عمیقتا همیشه بر روان خود وارد آورده اند.
از طرفی کودکی بدلیل بسته نشدن ساختار مغز برای درمان بسیار زمان طلایی و با اهمیتی است. سرعت بهبود و تغییر در کودکان بسیار بالا است. این تنها یک روی سکه می باشد ، که کودکان در سنین زیر ۱۲ سال در برابر شرایط محیطی بسیار شکننده می باشند و یک تغییر بسیار کم اهمیت از نظر ما ، می تواند یک شوک روانی تمام عیار برای کودکان باشد.
هدف ما در مجموعه نارنج رشد همه جانبه کودکان اعم از رشد روتنی آنها بوده و امید واریم بتانیم با آگاهی و آموزش کودکی سالم با سرمایه روانی بالا پرورش دهیم .

بازی درمانی کودکان چیست؟

“مهمترین راه وارد شدن به دنیای کودکان هم بازی شدن با آنهاست”
کودکان بدلیل محدودیت های زیادی که در دستگاه روان و مغز خود دارند قادر به شناسایی احساسات و مشکلات و حتی بیان درد های خود نیستند، گاهی دیده می شود احساس افسردگی و یا اضطراب شدید در یک کودک ۵ ساله به شکل شیطنت ها و جنب و جوش های زیاد بروز می کند، که در اکثر اوقات والدین متوجه دلیل اصلی این رفتار نمی شوند.
از طرفی دیگر کودکان بدلیل دایره اندک لغات و کلماتی که دارند نمی توانند نیاز ها و خواسته ها و دلیل رنج خود را بیان کنند.
از این رو درمان مشکلات و اختلالات کودکان به صورت بازی و در قالب فعالیت های هدفمند اما با نشاط و مفرح برای کودکان طراحی می شود.

در زمان بازی ، درمانگر تک تک رفتارها ، واکنش ها ، گفتار ها ، احساسات و هیجان های کودک را زیر نظر می گیرد و با دقت و مشاهده رفتار کودک حین بازی به نگرانی ها، ترس ها، اضطراب و وسواس های کودک پی می برد.
بعد از تفسیر و نتیجه گیری از عملکرد کودک و در حین بازی راه حل هایی را همراه با خود کودک طراحی و اجرا می کند . در اتاق بازی کودک هرگز با شکست مواجه نمی شود و در تمام طول بازی فرایند رفتار کودک ، چه با نتیجه مطلوب و چه بدون نتیجه دلخواه مورد تشویق قرار گرفته و به پذیرش بدون قید و شرط می رسد، نتیجتا اعتماد به نفس و عزت نفس کودک بالا می رود.
در بازی درمانی سرعت پیشرفت درمان هماهنگ با کودک شده و درمانگر هیچگاه جلوتر از کودک حرکت نمی کند. سبک دلبستگی کودکان در خلال همین بازی ها آشکار شده و در صورت آسیب دیدن آن، درمانگر آنرا ایمن می کند.
در اتاق بازی یکی از مهمترین تجربه های کودک حس مفید بودن است ارتباط بدون خشونت بستر تمام برون ریزی ها را برای کودک فراهم می کند . در جریان بازی ها کودک اضطراب های خود را عریان می کند و درمانگر به کمک کودک آمده و روش مقابله و سازگاری را در حین بازی آموزش می دهد.
با خردسالان برای احساس ارتباط ، امنیت و دلبستگی بازی می کنیم، نحوه بازی با کودکان نیز به والدین آموزش داده می شود.
در بازی درمانی در جهت کمک به کودکان به موارد زیر دقت می شود:
رشد روانی ، میزان رشد فیزیکی ، سطح بهره هوشی ، هوش هیجانی جنسیت ، رشد کلامی و همچنین بنیان های شخصیتی
بازی درمانگر بر اساس آیتم های بالا کودک را سنجیده و برای او بازی خاصی را طراحی می کند.

روانشناسی در مهد کودک

در مهد کودک نارنج همواره کلیه فعالیت های کودکان با نظارت و تحت مشاوره روانشناس مهد برنامه ریزی و انجام می شود، همچنین در صورت نیاز والدین و کودکان می توانند با مشاور مهد جلسه مشاوره خصوصی داشته باشند، معمولا ممکن است برخی رفتارهای کودکان ناشی از محیط صحیح نباشد در این صورت بهتر است هر چه سریعتر نسبت به بررسی دقیق و بهبود رفتار یا عملکرد یا حتی افکار کودک اقدام نمود، همچنین در مهد نارنج جلسات مشاوره مخصوص والدین در راستای بهبود تکنیک های فرزندپروری برگزار می شود. در واقع روانشناسی در مهد کودک نارنج از اهمیت بسیاری برخوردار است.


خانم دکتر سارا سوری

کارشناسی ژنتیک ،کارشناسی روانشناسی بالینی،کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی ،دکترای روانشناسی عمومی
مدیر مرکز فراموز شهرداری منطقه ۲۲ تهران به مدت دو سال
اجرای سمینار آموزشی تربیت جنسی کودک و نوجوان در شرکت مس سرچشمه
در حال همکاری با شرکت گل گهر سیرجان در اجرای سمینارهای اموزشی خانواده،
برگزاری کارگاه های اموزش مهارت های زندگی در مقاطع مهدکودک دبستان و دبیرستان،
برگزاری کارگاه های غنی سازی روابط زوجین در استانداری کرمانشاه
برگزاری کلاس های آموزش والد گری در مهد کودک ها و مدارس و دبیرستان های تهران
همکاری با دکتر حسام فیروزی در طرح پژوهشی سنجشی اختلال SID در مدارس و مهد کودک های تهران
در حال همکاری با مهد کدوک نارنج و دیگر موسسات غرب و شمال تهران
دوره ها ی گذرانده در زمینه درمان :
دارای گواهی نامه دوره تیوری انتخاب از دکتر علی صاحبی،
فرزند پروری بر اساس طرحواره دکترحسن حمید پور، سی بی تی کودک دکتر کارینه طهماسیان،اختلالات یادگیری مصطفی تبریزی، اختلالات یادگیری پرفسور حمید علیزاده، تربیت جنسی کودک دکتر شهین علیا زند اولین بنیانگذار موسسه پیشگیری از ازار جنسی کودکان در خاور میانه، درمان هیجان مدار و زوج درمانی هیجان مدار با دکتر حبیب اله اکبری،سوپر ویژن کودک دکتر حسام فیروزی،سوپر ویژن زوج دکتر حبیب اله اکبری،سوپر ویژن طرحواره و سی بی تی دکتر حسن حمید پور، دوره سی بی تی کودک از دانشگاه تهران ،سی بی تی کودک از بیمارستان روزبه تهران،دوره مربی گری مهارتهای کودک و نوجوان دانشگاه تهران،دوره مربی گری مهارتهای زندگی بزرگسال دانشگاه تهران،اجرا تفسیر و نمره گذاری ازمون هوش وکسلر و بینه با دکتر کامکاری، زوج درمانی با دکتر علی صاحبی،زوج درمانی با دکتر محمد رضا سرگلزایی، خانواده درمانی دکتر لادن فتی،خانواده درمانی و زوج درمانی دکتر فرشته موتابی
مسلط به زبان انگلیسی
مسلط به نرم افزار spss